Zasady działania drukarki atramentowej

popularność atramentowych drukarek

Choć wprowadzenie na rynek drukarek laserowych miało całkowicie wyprzeć modele wykorzystujące do druku tusz, tak się jednak nie stało. Drukarki atramentowe są nadal chętnie kupowane, głównie do użytku domowego, ale nie tylko. Wyróżniają się przystępną ceną zakupu oraz wysoką jakością wydruku, zwłaszcza w kolorze.

Jak działa drukarka atramentowa?

Do prawidłowej pracy urządzenia w większości przypadków niezbędne są pojemniki z tuszem nazywane kartridżami, które mają wbudowaną głowicę drukującą. Podczas drukowania, pojemniki z tuszem przesuwają się z jednego boku do drugiego i wystrzeliwują niewielkie ilości tuszu na papier. Szyna zatrzymuje się na ułamki sekund, dlatego użytkownik ma wrażenie płynności działania. Obraz lub tekst jest tworzony z setek mikroskopijnych kropelek, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie niezwykle wyraźnych i pełnych szczegółów wydruków. O rozdzielczości drukarki decyduje parametr w skrócie nazywany dpi, mówiący o tym ile punktów natryskowych przypada na jeden cal obrazu. Im jest ich więcej, tym bardziej wyraźny będzie wydruk. Wykorzystując drukarkę wyłącznie do produkowania dokumentów tekstowych, w zupełności wystarczą modele oferujące jakość na poziomie 600×600 dpi. Jeżeli użytkownik zamierza drukować fotografie, powinien rozejrzeć się za urządzeniem drukującym w jakości 1200×1200 dpi lub wyższej.

Drukarki atramentowe są połączone z komputerem za pomocą sieci Wi-Fi, bluetooth lub przewodu. Wysyłając dokument tekstowy lub obraz, trafia on do tzw. bufora, dzięki czemu komputer nie musi mieć bezpośredniego połączenia z drukarką w trakcie trwania wydruku. Urządzenie pobiera arkusz papieru z podajnika i zaczyna drukować. Tusz błyskawicznie schnie, choć w niektórych przypadkach warto odczekać chwilę, aby nie dopuścić do rozmazania fragmentu wydruku.

Więcej pod adresem – https://www.drtusz.pl/drukarki-atramentowe-c-275.html

Comments are closed.