Lepiej zakupić drukarkę laserową czy atramentową?

Podczas kupowania drukarki należy zwracać uwagę na wiele jej parametrów. Liczy się nie tylko to, jakiej jakości będą drukowane przez nią strony, lecz także to, jak szybko będzie mogła je ona drukować. Zdecydowanie najważniejszą jednak sprawą jest to, aby wybrać pomiędzy drukarką laserową oraz atramentowa. Czym się one charakteryzują?

Najistotniejsze cechy drukarki atramentowej

Od czego więc należy zacząć analizę obu modeli? Przede wszystkim od zastanowienia się, jakie są najważniejsze cechy modelu atramentowego. Jest to drukarka przede wszystkim bardzo tania, którą bez trudu dostać można nawet za nieco ponad sto złotych. Po drugie, urządzenia te drukują w kolorze, a także często wyposażone są w skaner, co czyni je urządzeniami wielofunkcyjnymi. Niestety taka drukarka to także dość częste wymiany tuszu, a także głośna i często dość długa praca.

Czym cechuje się laserowa drukarka?

Drugiem popularnym modelem są drukarki laserowe. Tego typu modele są z całą pewnością o wiele nowocześniejsze, ponieważ zamiast natryskiwać tusz na papier, wykorzystują do tego zadania specjalny toner, który dodatkowo utwardzany jest przy pomocy lasera. Sprawia to, że taka drukarka jest o wiele szybsza, czyli drukuje znacznie więcej kartek. Dodatkowo jest ona cichsza, a także oszczędniejsza, czyli zużywa stosunkowo niewiele tonera.

Jakie są wady takiego sprzętu? Zdecydowanie najważniejszym minusem jest oczywiście jego cena. Zamiast stu złotych, taka drukarka kosztuje bliżej tysiąca złotych, co dla budżetu domowego może być znacznym wydatkiem. Po drugie, toner używany w takiej drukarce jest o wiele droższy niż tusz w wersji atramentowej.

drukarki laserowe

Jaką drukarkę wybrać?

Jaki jest wniosek z powyższych cech obu drukarek? Tak naprawdę wynika z nich przeznaczenie obu urządzeń. Model laserowy najlepiej kupować do biura, podczas gdy wersja atramentowa świetnie sprawdzi się w domu.

Comments are closed.